„Piąty major” rozstrzygnięty

W turnieju The Players Championship, uważanym w Stanach Zjednoczonych za nieoficjalny „piąty major”, zwyciężył Szwed Henrik Stenson. To trzeci Europejczyk, któremu udało się zwyciężyć w tych prestiżowych zawodach z cyklu PGA Tour.

To właśnie na polu TPC Sawgrass nieprzerwanie od 1982 r. rywalizują najlepsi gracze naszego globu. Wielkie nazwiska, super wyniki, wspaniała atmosfera – The Players Championship to po prostu wielkie sportowe wydarzenie.

W tym roku po zaciętym boju w finałowej rundzie na najwyższym stopniu podium stanął Henrik Stenson. Jako jedyny golfista w tej rundzie nie zagrał żadnego bogeya i zdołał wywalczyć wynik 66 uderzeń, 6 poniżej par. Ten bliski perfekcji dzień pozwolił Szwedowi zdobyć dziesiąty tytuł w zawodowej karierze, drugi w PGA Tour.

Łącznie po czterech dniach turnieju na jednym z najtrudniejszych pól golfowych na świecie Stenson ukończył rywalizację na -12. Cztery uderzenia za nim znalazł się Anglik Ian Poulter. Na trzecim miejscu uplasowało się dwóch Amerykanów: John Mallinger i Kevin Na, obaj z wynikiem -7. Osiągnięcie Stensona oznacza dla niego awans na 5 miejsce w światowym rankingu golfowym.

Najbardziej rozczarowany z przebiegu niedzielnej rundy jest z całą pewnością Alex Cejka, który do finału wchodził jako lider, z 5 uderzeniami przewagi przed grupą w składzie: Stenson, Poulter, Tiger Woods, Ben Crane. Tego dnia grał jednak fatalnie. Wynik 79 uderzeń pogrzebał jego szanse nie tylko na podium, ale i miejsce w czołowej piątce. Z łącznym rezultatem -4 znalazł się na pozycji dziewiątej wraz z czterema innymi zawodnikami.

Walkę o podium przegrał także m.in. Woods. Jego wynik z finałowej rundzie – 73 uderzenia – nie wystarczył, by liczyć się w walce o pierwsze miejsce. Numer jeden na świecie skończył na 8 pozycji.

W The Players Championhip zdecydowanie było o co walczyć. Pula nagród jest jedną z najwyższych w światowym golfie. To między innymi wabik, dla którego na TPC Sawgrass zjawiają się najwybitniejsi golfiści globu. Jednak nie jedyny. Oprócz wysokiej nagrody pieniężnej zwycięzca wygrywa 5-letnią przepustkę na turnieje PGA Tour, 3-letnie zaproszenia na Masters i British Open, roczną na U.S. Open i PGA Championship.