Zamknij wyszukiwarkę
Zaloguj się
Zaloguj się do konta golfisty

Polki na 10. miejscu DME dziewcząt, kadra w Junior Open

Szwedzi zostali w sobotę mistrzami Europy amatorów, a tytuł najlepszej kobiecej drużyny kontynentu wywalczyły Niemki. Polki występ w drużynowych mistrzostwach Europy dziewcząt zakończyły na 10. miejscu. Najlepszymi juniorkami okazały się Angielki, a triumf u juniorów zaliczyli Francuzi.

Po emocjach związanych z czempionatem kontynentu, do startu w R&A Junior Open szykują się Antonii Hawkins i Natasza Klimko.

Drużynowe mistrzostwa Europy rozstrzygnięte

546 golfistów i golfistek z 29 krajów od wtorku do soboty rywalizowało w  pięciu różnych turniejach o randze drużynowych mistrzostw Europy. We włoskim Royal Park I Roveri Golf Club toczyły się boje drużyn męskich. Zwycięski zespół Szwecji, w składzie: Simon Hovdal, Algot Klein, Daniel Svärd, Jakob Melin, Albert Hansson i Lucas Augustsson w finale rywalizacji pod Turynem, pokonał Holandię. Brąz wywalczyli Niemcy.

DME kobiet przeprowadzono w hiszpańskim Real Sociedad Hípica Espanola Club de Campo, a finałowe starcie Niemki stoczyły z Francuzkami. W zespole triumfatorek zaprezentowały się: Charlotte Back, Paula Schulz-Hanssen, Helen Briem, Celina Sattelkau oraz Chiara Horder, prywatnie partnerka Alejandro Pedryca. Trzecie miejsce zajęły Angielki.

Areną drużynowego czempionatu dziewcząt był Göteborgs Golf Klub w Szwecji, a Polskę reprezentowały: Matylda Krawczyńska (Śląski KG), Kleopatra Kozakiewicz (Kalinowe Pola GC), Kinga Kuśmierska (Armada GC), Nina Pitsh (Armada GC), Maria Moczarska (Śląski KG) i Martyna Muchajer (Gorzowski KG Zawarcie).

Stuletni obiekt w Goeteborgu jest naprawdę wymagający! Dużo gór, a greeny małe i mocno pofałdowane. Pole, znajdujące się nad zatoką, przez swoje umiejscowienie i ukształtowanie jest bardzo urokliwe. To par 70 z długimi par 3, gdzie najdłuższe miało 190 metrów – opisywał obecny na turnieju trener Patryk Jabłoński.

Fazę stroke play kadrowiczki zakończyły na 10. miejscu i tę sama pozycję utrzymały po decydujących rozgrywkach meczowych. Rywalizując w tzw. koszyku B najpierw pokonały Finlandię, a dalej świetnie się spisały, pokonując Holandię. Finałowego dnia uległy jednak Czeszkom. Turniej wygrały Angielki, a na dalszych pozycjach medalowych uplasowały się Niemki i Włoszki.

W pierwszy dzień stroke play dziewczęta zagrały wyśmienicie i plasowały się na czwartym miejscu. Druga runda przyniosła nieco wyższe wyniki, stąd spadek na 10 miejsce, które rozstawiło nas w koszyku B, walczącym o miejsca 9-16 – depeszował Jabłoński.

Apetyt był oczywiście na więcej, szczególnie po pierwszym dniu stroke play, natomiast finalnie uważam, że dziesiątego miejsca DME dziewcząt nie można uważać za porażkę. Dziewczyny walczyły dzielnie i pokazały ducha walki oraz potencjał, jaki drzemie w polskim kobiecym golfie. Dziękuję im za wytrwałość i zaangażowanie – podsumował.

Wsparciem dla teamu była również obecna na wyjeździe psycholog Małgorzata Szczugieł.

Dziewczyny podeszły do rywalizacji z dużą wiarą w sukces i determinacją. Zabrakło kwalifikacji do pierwszej ósemki, ale wracamy z dobrym wynikiem. Nasze zawodniczki mają wysokie umiejętności i stanowią bardzo dobry team, który się wzajemnie uzupełnia, na tym turnieju każda dołożyła coś od siebie, zarówno w grze jak i poza nią. Po turnieju wyciągniemy wnioski i będziemy rozwijać się dalej. Na dzisiaj cieszymy się z wyniku, który osiągnęły wszystkie trzy reprezentacje, które rywalizowały w tym tygodniu. Zarówno dziewczyny śledziły pełne emocji rozgrywki mens i boys, także te w Krakowie. Mamy poczucie, że budujemy konsekwentnie jeden team i to będzie przynosić efekty – mówiła.

Juniorzy walczyli w austriackim Diamond GC, a po tytuł mistrzowski sięgnęli Francuzi. Drugie miejsce w Jean-Louis Dupont Trophy zajęli Anglicy, a trzecie Szwedzi.

Polacy rywalizowali w turniejach dywizji B, których gospodarzem był Kraków Valley G&CC.

Zajmując trzecie miejsce w DME mężczyzn dyw. 2 zespół Maksymilian Biały, Franciszek Dudek (obaj OUR Golf Club), Jan Rybczyński (Kalinowe Pola), Konstanty Łuczak (Open GC), Nikolas Tymiński (Sobienie Królewskie) i Antoni Hawkins (Rosa Private GC) zapewnił biało-czerwonym awans do przyszłorocznej grupy mistrzowskiej.

Team juniorski finiszował na ósmej pozycji, a w „boysach” wygrali Belgowie przed Szkotami i Portugalią (więcej na ten temat TUTAJ).

Wyniki European Girls’ Team Championship TUTAJ.

Hawkins i Klimko w R&A Junior Open

Prosto z Kraków Valley, bez możliwości zostania nawet na ceremonię dekoracji, Antoni Hawkins popędził na lotnisko w Balicach, aby wraz z kadrową koleżanką Nataszą Klimko (Black Water Links GC) odlecieć wieczorem do Glasgow, a stamtąd udać się do Kilmarnock.

W niedzielę rozegrają rundę treningową, a w poniedziałek rozpoczął występ w R&A Junior Open – organizowanym przez R&A dla zawodników poniżej 16 roku życia, a rozgrywanym co dwa lata.

W poprzedniej edycji Polskę także reprezentował Hawkins, a do Monifieth Golf Links poleciał wówczas z Kleopatrą Kozakiewicz. Edycję 2022 ukończył na dzielonej 49. pozycji.

Tym razem areną zmagań będzie słynne Kilmarnock (Barassie) Golf Club, klasyczny szkocki links. Na starcie 118 zawodników i zawodniczek z całego świata – od tych reprezentujących golfowe potęgi, jak Anglia, Szkocja, Hiszpania czy Korea po graczy z takich zakątków globu, jak Ghana, Ekwador, Angola, Liban, Filipiny czy Salwador.

Na Junior Open krajowe federacje golfowe mogą wysłać jedną zawodniczkę i jednego zawodnika w wieku od 12 do 16 lat. Turniej rozgrywany jest na 54 dołkach w formacie stroke play (cut po dwóch rundach), po których młodzi golfiści przez dwa dni mogą kibicować zawodowcom w The Open.

Wielkoszlemowe święto rozpoczyna się w czwartek, z udziałem m.in. Adriana Meronka.