SAP Puchar Polski w rękach juniorów

15-letni Mateusz Jędrzejczyk z wynikiem 150. uderzeń (76 z II rundy) został zwycięzcą w klasyfikacji brutto turnieju SAP Puchar Polski, rozgrywanego przy prawdziwie jesiennej pogodzie na polu First Warsaw Golf & Country Club. O tym kto stanie na trzecim stopniu podium – czy zwycięzca Pucharu Polski 2005 – Piotr Robełek czy Timothy Hyland, którzy zakończyli turniej z identycznym wynikiem 167 uderzeń, zdecydował wynik drugiej rundy.
15-letni Mateusz Jędrzejczyk z wynikiem 150. uderzeń (76 z II rundy) został zwycięzcą w klasyfikacji brutto turnieju SAP Puchar Polski, rozgrywanego przy prawdziwie jesiennej pogodzie na polu First Warsaw Golf & Country Club.

W ostatnim flight rundy finałowej grało 4 najlepszych zawodników z pierwszego dnia turnieju – Mateusz Jędrzejczyk, Piotr Robełek, Max Sałuda i Timothy Hyland, stąd też z rozstrzygnięciem turnieju trzeba było czekać do ostatniej chwili, zdaniem sędziego zbyt długo – wszyscy zawodnicy dostali po 1 punkcie karnym za opóźnianie gry. To jednak nie wpłynęło na ostateczną klasyfikację, choć w czołówce doszło do zmian. Zaraz za Mateuszem uplasował się inny junior – Max Sałuda (166). O tym kto stanie na trzecim stopniu podium – czy zwycięzca Pucharu Polski 2005, Piotr Robełek czy Timothy Hyland, którzy zakończyli turniej z identycznym wynikiem 167 uderzeń, zdecydował – zgodnie z regulaminem – wynik drugiej rundy. W niedzielę lepszy o 2 uderzenia okazał się Timothy Hyland i to on zdobył 3. miejsce. 5 pozycję zdobytą w pierwszej rundzie utrzymał Michał Poniż z wynikiem 168 uderzeń.

Na uwagę zasługuje świetna gra Dariusza Kossa z Sierra Golf Club, który poprawił swój wczorajszy wynik o 20 uderzeń, kończąc rundę finałową z wynikiem 75 uderzeń. To pozwoliło mu na awans z 52. pozycji – po pierwszym dniu zawodów – na 9. miejsce w klasyfikacji ostatecznej. Był to największy skok w rankingu. Docenić należy też lepszy od wczorajszego o 11 uderzeń, wynik (79) jaki osiągnął w rundzie finałowej – należący do kadry juniorów – Jakub Peach. Zajął 6 miejsce, wspinając się w klasyfikacji o 23 oczka. Ten młody zawodnik dodatkowo wygrał – rozgrywany na dołku nr 5 – konkurs „TUI Closest to the pin”. Jego piłka zatrzymała się metr i 47 centymetrów od chorągiewki.

Na dołku 17. rozgrywany był inny konkurs firmowany przez tygodnik „Wprost”, polegający na jak najdłuższym drive. Wśród kobiet najdalej piłkę posłała Elżbieta Panas, wśród mężczyzn triumfował Krzysztof Bil.

W klasyfikacji brutto kobiet triumfowała Martyna Mierzwa, która nie pozwoliła sobie odebrać prowadzenia wywalczonego podczas I rundy zawodów. W klasyfikacji ogólnej uplasowała się na 23 miejscu. Drugą zawodniczką turnieju została sklasyfikowana na 39. pozycji, Elżbieta Panas.

W klasyfikacji netto zwyciężył triumfujący także w sobotę – Jarosław Kosek z wynikiem 118 uderzeń. Kolejni dwaj gracze zamienili się miejscami – Piotr Puzio (123), który po I rundzie był trzeci, ostatecznie zajął 2 miejsce, a Andrzej Nojszewski (125) spadł na miejsce trzecie. Najlepsza zawodniczka (netto), Natalia Bednarek została sklasyfikowana na 5. pozycji z wynikiem 137 uderzeń netto.

Tym razem żaden golfista nie zdobył eagle, ale nawet najtrudniejsze pole – także to w Rajszewie – ma swoje łatwiejsze dołki, na których gra się lepiej. Podczas całego turnieju SAP Puchar Polski najbardziej łaskawy okazał się dołek nr 14 (par 3). Tutaj aż 107 zawodnikom udało się zagrać par, szesnastu miało birdie. Natomiast, jak wynika ze statystyk, do najtrudniejszych dołków należy zaliczy nr 1, 6, 8 i 15. Na każdym z nich co najmniej 50 zawodników zagrało triple lub więcej bogey.

Uroczystość zakończenia zawodów, która odbyła się w sali restauracyjnej Klubu First Warsaw Golf & Country Club, rozpoczęto od wręczenia nagród zwycięzcom konkursu „Wprost Longest Drive” oraz „TUI Closest to the pin”. Następnie specjalną nagrodę od miesięcznika Golf&Life otrzymała zawodniczna z najlepszym wynikiem netto, Natalia Bednarek. Puchary trafiły w ręce: najlepszej zawodniczki w klasyfikacji brutto (Martyna Mierzwa) oraz 3 najlepszych zawodników w klasyfikacji netto i brutto.

Turniej SAP Puchar Polski był pierwszym z ośmiu TUI Turniejów Mistrzowskich PZG 2006. Jest też pierwszym turniejem, którego wyniki zaliczane są do tegorocznego Cisco Polskiego Rankingu Golfowego.

Następny turniej z serii mistrzowskiej PZG rozegrany zostanie 20-21 maja w Naterkach na polu Mazury Golf & Country Club i będą to Accentrure Mistrzowstwa Polski Mid-Amatorów i Seniorów.