Golfiści wrócili z Uniwersjady 2007

Z Tajlandii powróciła golfowa reprezentacja Polski, która po raz pierwszy brała udział w Uniwersjadzie. PZG do Bangkoku wysłał drużynę w składzie: Jacek Person, Łukasz Wilk, Maksymilian Sałuda, Piotr Dąbrowiecki pod opieką trenera Petera Bronsona. Niestety występu polskiej reprezentacji nie można zaliczyć do najlepszych. Najwyżej sklasyfikowany zawodnik – Jacek Person – zajął 68. pozycję, natomiast w tabeli drużyn Polska znalazła się na przedostatnim miejscu. Złoty medal zdobyła studencka reprezentacja gospodarzy, natomiast najlepszym zawodnikiem został Ming-chuan Chen z Republiki Chińskiej (Tajwanu). Turniej z udziałem 85 golfistów rozgrywany był na polu Watermill Golf and Garden.

Najlepiej wśród Polaków pierwszą rundę rozegrał Jacek Person – 76 uderzeń (+4) dało mu miejsce w trzeciej dziesiątce. Niestety każdy następny dzień przynosił gorszy wynik – w ostatniej rundzie Jacek zagrał +15 (87) i ostatecznie z rezultatem 324 uderzenia (+36) zajął 68. pozycję. Tendencja „spadkowa” dotyczyła większości naszych reprezentantów. Najrówniej przez wszystkie cztery dni grał Piotr Dąbrowiecki. Pierwsze dwie rundy zakończył z identycznym wynikiem – 82 uderzenia. Trzeciego dnia miał wynik gorszy o 4 uderzenia (86), natomiast ostatniego zagrał 84. Turniej zakończył na miejscu 73. (wspólnie z Grekiem, Alexandrem Tranacher’em) z wynikiem 334 (+46). Dalej znaleźli się Maksymilian Sałuda (337 uderzeń – miejsce 78.) oraz Łukasz Wilk (373 – miejsce 85.), który w drugiej i trzeciej rundzie zapisał na swojej karcie wyników odpowiednio 100 i 101 uderzeń. Natomiast rundę finałową zamknął 80 uderzeniami (+8).

[TABLE=38]

Rywalizację mężczyzn – z wynikiem 281 (-7) – wygrał mieszkający na chińskiej wyspie Tajwan, Ming-chuan Chen. Swój rezultat zawdzięcza dobrym pierwszym dwóm rundom (po 70 uderzeń) i znakomitej ostatniej, gdzie zagrał aż 5 uderzeń poniżej par (67). Srebrny medal zdobył Brytyjczyk, Charles Ford z wynikiem 286 (-2). Brąz przypadł Japończykowi, Yuki Usami, który na swoim koncie zgromadził tyle samo uderzeń co Ford.

Wśród dziewcząt triumfowała studentka z Irlandii, Danielle McVeigh z wynikiem 292 uderzenia (+4). Na miejscu drugim uplasowała się Meksykanka, Diana Cantu (+8). Trzecie miejsce znowu przypadło Japonii – brązowy medal zawisł na szyi Hikoro Ayada (+9).

W klasyfikacji drużynowej, w której udział brało szesnaście drużyn, Polska reprezentacja zajęła przedostatnie miejsce. 988 uderzeń dało naszej drużynie 15. miejsce i stratę 125 uderzeń do zdobywców złotych medali – Tajlandczyków. Srebrne krążki – tracąc do liderów zaledwie jedno uderzenie – wywalczyli Meksykanie. Natomiast na najniższym stopniu podium stanęła drużyna Japonii, ze stratą trzech uderzeń do gospodarzy Uniwersjady w Bangkoku.

Wśród dziewczęcych drużyn (po trzy zawodniczki) triumf odniosły golfistki z Meksyku (601 uderzeń). Zaraz za nimi (jedno uderzenie więcej) uplasowały się zawodniczki z Irlandii. Trzecie miejsce i brązowe medale przypadły Amerykankom.