Adrian Meronk na Duke of York Young Champions Trophy

Adrian Meronk po raz kolejny w tym sezonie reprezentował nasz kraj w międzynarodowych mistrzostwach. Tym razem junior z KG Toya brał udział w turnieju Duke of York Young Champions Trophy w Wielkiej Brytanii.

Duke of York Young Champions Trophy to zawody przeznaczone dla golfistów i golfistek poniżej 18 roku życia, którzy w danym sezonie wygrali w juniorskich mistrzostwach w swoim kraju, albo zwyciężyli w roku wcześniejszym w jakimś innym turnieju mistrzowskim. Kolejnym warunkiem uczestnictwa w tych zawodach jest także handicap, który nie powinien przekraczać 2.

Turniej, który po raz pierwszy został rozegrany w 2001 r. z inicjatywy księcia Yorku oraz Johna Simpsona, jest uznawany przez R&A a jego wyniki liczone się do World Amateur Golf Rankings. W Duke of York Young Champions Trophy brali w przeszłości tacy utytułowani zawodnicy, jak Irlandczyk Rory McIllroy, Anglik Oliver Fisher czy Szwedka Anna Nordqvist.

W tym roku w walce o wygraną w tych prestiżowych zawodach wzięło udział 33 chłopców i 25 dziewcząt z 32 krajów z całego świata, w tym reprezentant Polski – Adrian Meronk. Podczas trzech dni młodzież rywalizowała w formacie stroke play medal na 54 dołkach. Zawody zostały rozegrane na słynnym polu Royal St George’s w Anglii, które już wielokrotnie było gospodarzem ważnych turniejów golfowych, zarówno zawodowych, jak i amatorskich, w tym aż 13 razy turnieju wielkoszlemowego – The Open. W przyszłym roku The Open zostanie tu rozegrane po raz 14.

Pole te to trudny test golfowych umiejętności, o czym przekonali się juniorzy biorący udział w Duke of York Young Champions Trophy. W trakcie 3 rund tylko jednemu uczestnikowi zmagań udało się zagrać poniżej par pola.

Zwycięzca rywalizacji na Royal St George’s – Islandczyk Gudmundur Kristjansson – trzy rundy rozegrał na 75, 71 i 72 i z łącznym rezultatem +5 pokonał jednym uderzeniem swojego głównego rywala – Irlandczyka Dermota McElroya.

Junior z Wrocławia Adrian Meronk, który do Wielkiej Brytanii wyjechał z trenerem kadry narodowej – Mike’em O’Brienem – w trzech rundach zagrał kolejno 80, 83 i 73, plasując się środku tabeli wyników z łącznym rezultatem +26.

Już w przyszłym tygodniu przed Adrianem Meronkiem kolejny ważny turniej międzynarodowy. Pomiędzy 21 a 23 września Adrian razem z czwórką innych juniorów zagra w Irlandii Północnej w Faldo Series Grand Final.