Zamknij wyszukiwarkę
Zaloguj się
Zaloguj się do konta golfisty

Puchar Rydera w rękach Europejczyków

Golfiści z Europy zwyciężyli w tegorocznych zawodach Ryder Cup i tym samym zdobyli najbardziej prestiżowy puchar. W 39. edycji pokonali na polu Medinah Country Club pod Chicago drużynę USA 14,5:13,5. To siódmy triumf zespołu ze Starego Kontynentu w ostatnich dziewięciu zawodach.

Rywalizacja, która dała początek turniejowi Rydera, rozpoczęła się od towarzyskiego meczu golfistów amerykańskich i brytyjskich, rozegranego w 1926 w hrabstwie Surrey w Anglii. Rok później w miejscowości Worcester w amerykańskim stanie Massachusetts rozegrano pierwsze zawody USA – Wielka Brytania. Z reprezentacją Europy Amerykanie rywalizują od 1979 roku, kiedy to Jack Nicklaus zaproponował by drużynę Wielkiej Brytanii rozwinąć do ekipy składającej się zawodników z całej Europy.

Turniej zwany “Świętą Wojną” trwa trzy dni, podczas których rozgrywanych jest 28 spotkań na 18 dołkach – po osiem w formacie foursome i fourball oraz dwanaście w formacie singlowym.  Zwycięzca każdego z nich otrzymuje jeden punkt, remis daje pół punktu. Każda drużynę tworzy 12 zawodników, a kapitanowie sami wybierają, kto i w jakiej kolejności zagra w kolejnych spotkaniach.

40. edycja w 2014 roku odbędzie się w Szkocji.