Otwórz wyszukiwarkę
Zamknij wyszukiwarkę
Zaloguj się
Zaloguj się do konta golfisty

Triumfatorzy Klubowego Pucharu Polski Juniorów o drodze do sukcesu

Po zmianach w rankingu Polskiego Związku Golfa na początku 2012 roku utworzono kategorię Klubowego Pucharu Polski Juniorów. Pierwszymi jej triumfatorami zostały: Toya Golf & Country Club Wrocław, Sobienie Królewskie Golf & Country Club i Modry Las Golf Club.

Do tej kategorii zaliczane były wyniki uzyskiwane przez wszystkich juniorów, którzy grali w przynajmniej dwóch turniejach rankingowych. Wrocławski klub zdeklasował rywali, a jego reprezentanci uzyskali 26726 punktów. Podwarszawskie Sobienie naliczyły ich 19890, a klub z Choszczna 15973.

– Kluczem do naszego sukcesu było stworzenie kompleksu sportowego, który umożliwia zarówno grę na polu golfowym i terenach treningowych , jak i warunki do przygotowania fizycznego oraz trening zimą. Nie ma takiego drugiego obiektu w Polsce – mówi Filip Naglak, dyrektor sportowy Toya GC, równocześnie jeden z trenerów kadry narodowej.

Jak dodaje, ważny był również sztab trenerów, który przygotował usystematyzowany program szkolenia juniorów oraz odrobina szczęścia, bowiem golf we Wrocławiu jest, w porównaniu do innych miast, dość popularny.

– Rozwijanie sportu juniorskiego to ciężka praca. Praca, której klub nie może traktować jako biznes oczekując zysków. To raczej inwestycja w młodzież, której efekty zobaczymy za jakieś dziesięć lat – opowiada Naglak.

Jak radzi, kluby chcące przyciągnąć młodych graczy powinny wychodzić z golfem do szkół, bo „szkoły same nie przyjdą”.

– Placówki boją się wziąć odpowiedzialność m.in. za transport uczniów na pole. Lepiej umożliwić im pierwszy kontakt z golfem bezpośrednio na lekcji wf. I zimą planujemy taką działalność. W klubie natomiast chcemy umożliwić juniorom przyprowadzenie przyjaciół, tak by każdy golfista, który ma wykupione roczne szkolenie mógł raz w miesiącu zabrać znajomych na bezpłatną lekcję – dodaje Naglak.

Z takiego programu całorocznego szkolenia korzysta część z 30 juniorów zrzeszonych w Toya G&CC. Klub proponuje grupowe lekcje -2, 4, 6 lub 8 godzin w tygodniu, a najtańszy pakiet zaczyna się od 500 złotych miesięcznie.

Podobną możliwość mają młodzi golfiści grający w Sobieniach Królewskich.

– Obecnie zrzeszamy 18 juniorów. To mało, ale liczba ta stale rośnie i mimo, że nasze stowarzyszenie oscyluje wokół stu osób, to klub zrzesza najwięcej juniorów w woj. mazowieckim, a procentowo to pewnie mamy najwięcej juniorów z wszystkich klubów golfowych w Polsce – mówi Adam Mitukiewicz, director of golf Sobienie Królewskie Golf & Country Club.

Tamtejsi trenerzy pracują z juniorami na trzech różnych szczeblach. Pierwszym z nich są darmowe lekcje wychowania fizycznego dla okolicznych szkół podstawowych i gimnazjalnych, w trakcie których klasy przechodzą szkolenie, nieodbiegające od kursu na zieloną kartę. Najaktywniejsi i najbardziej zaawansowani juniorzy mają szansę uczestniczenia w bezpłatnych niedzielnych zajęciach w Sobienie Kids Club. Lekcje te oparte są na Narodowym Programie Rozwoju Juniorów i obejmują różnego rodzaju ćwiczenia, zarówno golfowe jak i ogólnorozwojowe.

Trzecią fazą jest Sobienie Junior Golf Team – całoroczny programem szkolenia najbardziej zaawansowanych juniorów.

– Zajęcia prowadzone są regularnie kilka razy w tygodniu, zawodnicy korzystają z nielimitowanych konsultacji indywidualnych, a zimą pracują nad fitnessem i trenują na wyjazdach zagranicznych. Wszystko to możliwe jest dzięki wsparciu sponsorów – generalnego, jakim jest Orange, a także KDPW, Włodarzewska S.A., Titleist oraz firmie Mercedes-Benz Warszawa, dzięki której mamy zapewniony samochód na wyjazdy turniejowe – dodaje pro.

Do sukcesu Sobieni w klubowym pucharze przyczynił się Alejandro Pedryc. 10-latek zdominował swoją kategorię wiekową zwyciężając we wszystkich turniejach Junior Tour oraz w mistrzostwach Polski juniorów, w kategorii chłopców do lat 12.

– Cała struktura i system szkolenia zmierza do tego, abyśmy mieli zwycięzców we wszystkich kategoriach. Mamy już dobrych zawodników, którzy rywalizują w różnych kategoriach wiekowych. Kluczem do sukcesu będzie przede wszystkim jakość, a po drugie ilość – komentuje Mitukiewicz.

– Najważniejsze jest stworzenie rozsądnego programu i systematyczna, konsekwentna praca oraz możliwie szeroka promocja. My, jako stosunkowo nowy klub, też zaczynaliśmy od zera, więc bywały treningi, na które nikt nie przychodził. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pozyskiwać coraz to nowych juniorów i konsekwentnie realizować plan – mówi.

Powstająca baza klubu będzie porównywalna do tej w Toya G&CC. Już dziś obiekt dysponuje 60-metrowym chipping greenem do nauki krótkiej gry, dwoma różnymi putting greenami oraz 3-dołkową akademią. Do tego dochodzi zadaszony driving range, a technologicznie klub wspiera się najnowszą wersją Trackman Pro III, z którego można korzystać zimą, grając na symulatorze budowanym w domku klubowym. Trening fizyczny juniorska kadra będzie mogła odbywać w salach  fitness powstałych w hotelu, który jest częścią ośrodka. Jak zapowiada Mitukiewicz dodatkowo nad grupą będzie czuwał psycholog.

Tak rozbudowanym ośrodkiem nie dysponuje Modry Las Golf Club (choć na okres zimowy otworzy profesjonalny teaching base z dwoma zadaszonymi i ogrzewanymi stanowiskami, centrum do video-analizy) i mimo że tamtejsza akademia golfa zrzesza jedynie pięciu juniorów posiadających kartę handicapową to ich wyniki pozwoliły klubowi z Choszczna na zajęcie trzeciego miejsca.

– Na sezon 2013 planujemy wystawić kolejnych czterech reprezentantów do zawodów serii Junior Tour. Obecny sukces zawdzięczamy przede wszystkim samym juniorom, bo bez ich zaangażowania nawet najlepszy trener nie byłby w stanie wypracować takich efektów -mówi Maciej Zakrzewski, odpowiedzialny za szkolenie w Modrym Lesie.

Ważnym aspektem jest przyjazne i perspektywiczne nastawienie Artura Gromadzkiego, właściciela pola, który udostępnia juniorom darmowe piłki na driving range, jak również nielimitowane korzystanie z pola golfowego. Istotna jest także akademia prowadzona przez Zakrzewskiego, czyli nieodpłatne niedzielne zajęcia dla grupy początkującej i czwartkowe dla średniozawansowanej.

Ponadto klub prowadzi bezpłatną szkółkę dla wszystkich zainteresowanych dzieci z Choszczna i okolic, z której w ubiegłym sezonie skorzystało ponad 50-ciu juniorów. Juniorzy reprezentujący klub uczestniczą w całorocznym programie obejmującym 32 godziny zajęć.

– Warto w tym miejscu docenić rodziców, którzy poświęcali swój własny czas na regularne dowożenie dzieci na treningi oraz organizowali transport i nocleg podczas wyjazdów turniejowych. Prowadzimy rozmowy ze sponsorami w celu zapewnienia środków finansowych, które odciążyłyby już i tak mocno nadwyrężony portfel rodziców. W sprzęt golfowy naszą drużynę zaopatruje firma Taylor Made, która zaoferowała bardzo korzystne warunki finansowe. W kolejnym sezonie planujemy kontynuować dotychczasowe działania, chcemy też nawiązać współpracę z lokalnymi szkołami oraz z trenerami kadry narodowej, w celu przygotowania optymalnego programu szkoleniowego również z zakresu fitness – dodaje Zakrzewski.

Jak puentuje w drodze do sukcesów „Nigdy się nie zniechęcaj, nawiąż dobry kontakt z uczniem i wytłumacz cele i okres ich realizacji rodzicom, tak aby mogli ci zaufać”.

DHL Ranking PZG – Klubowy Puchar Polski Juniorów
1. Toya Golf & Country Club Wrocław – 26726 pkt.
2. Sobienie Królewskie Golf & Country Club – 19890
3. Modry Las Golf Club – 15973
4. Binowo Park Golf Club – 14909
5. Tyski Klub Golfowy – 12725
6. Śląski Klub Golfowy – 10749
7. Tokary Golf Club – 10535
8. Klub Golfowy Wierzchowiska – 8492
9. Klub Golfowy Lisia Polana – 6952
10. Kalinowe Pola Golf Club – 4930


Więcej aktualności

Partner Strategiczny

Partner Generalny

Zarezerwuj TEE TIME
Dostępność WCAG