Jedenaste miejsce Polaków w finale World Golfers Championship

Jedenaste miejsce zajęła drużyna Polski w rozgrywanych w Durbanie zawodach World Golfers Championship. Rywalizowało 25 ekip, a zwyciężyli gospodarze – golfiści z Republiki Południowej Afryki.

Na drugim miejscu podium stanęli gracze z Indonezji, a na trzecim drugi team RPA. Kolejne pozycje zajęły reprezentacje Wietnamu, Słowenii, Indii i Malezji.

„Na uwagę zasługuje fakt, że wśród państw Starego Kontynentu zajęliśmy bardzo wysokie trzecie miejsce” – podkreślił Sławomir Piński, odpowiedzialny za polską edycję WGC.

Jak dodał, turniej był jak zwykle perfekcyjnie zorganizowany.

„W pierwszych dniach warunki pogodowe wystraszyły nieco uczestników, ale już podczas rund turniejowych przeważała słoneczna pogoda. Zazwyczaj silny wiatr, trudne pola  i bardzo duże emocje powodowały, że uzyskanie dobrych wyników było dużym wyzwaniem i liczba rund rozegranych na par netto w całym turnieju była znikoma” – opowiedział.

Indywidualnie wśród Polaków rywalizujących w World Golfers Championship  najwyżej uplasował się Jan Sikorski – w grupie hcp 6–10 zajął 8. miejsce. Na dziesiątym uplasował się Adrian Kaczała (hcp 0-5), jedenastą pozycję zajął Janusz Mojsiewicz (hcp 21–25), Mariusz Wojtas (hcp 16–20) był czternasty, a Bogdan Maciończyk (hcp 11–15) piętnasty.

„Ten turniej jest wspaniałą przygodą, szczególnie dla osób, które do RPA jadą po raz pierwszy. Zawody dały możliwość rywalizacji z golfistami z całego świata – od USA przez Brazylię, Zimbabwe czy Singapur. Na uwagę zasługuje także atmosfera, jaka panowała w polskiej ekipie –mobilizowaliśmy się wzajemnie, a każdy mógł liczyć na wsparcie kolegów” – opowiadał Janusz Mojsiewicz.

Wspominał również, że ciekawym przeżyciem była gra na polach, na których spotykali warany, węże i aligatory.

„Jednak większym problemem dla golfistów z Europy były greeny, jakich na naszym kontynencie się nie spotyka. Z czterech pól, na jakich rozgrywaliśmy zawody największe wrażenie robił Durban Country Club, plasujący się w setce najlepszych pól świata. To tam ponownie odbędzie się Volvo Golf Championship z cyklu European Tour. Co ciekawe to obiekt, na którym nie można korzystać z meleksów, ale za to graczom pomagają znający pole caddie” – mówił.

Równolegle rozegrano World Golfers Invitational, w którym rewelacyjnie spisało się dwóch reprezentantów Polski: Marek Kowalczyk, triumfator polskiej edycji WGC grupy hcp 26 – 36, zwyciężył w swojej grupie. Natomiast Krzysztof Materna zajął drugie miejsce, broniąc tytuł wicemistrza WGI z roku ubiegłego.

Wśród pozostałych uczestników WGI Jerzy Dudek (hcp 6 – 10) zajął siódmą lokatę, Kazimierz Mendak i Sławomir Piński (hcp 6 – 10) ósmą, Zygmunt Pastwa (hcp 11-15) szesnastą,  a Andrzej Kuba (hcp 6 – 10) osiemnastą.

W klasyfikacji World Golfers Championship parami, w której wystartowało 36 drużyn, krajowi golfiści zdobyli następujące miejsca: na piątym znalazł się team Sławomir Piński i David Kotek (Czechy), na dziewiątym miejscu Jerzy Dudek i Krzysztof Materna, na piętnastym miejscu Kazimierz Mendak i Andrzej Kuba, a na szesnastym Zygmunt Pastwa i Marek Kowalczyk.

World Golfers Championship to największy amatorski turniej świata, rozgrywany w 38 państwach. W tym sezonie przeprowadzono w Polsce 12 zawodów eliminacyjnych, odbywających się pod patronatem Polskiego Związku Golfa. Zwycięzcy poszczególnych grup zakwalifikowali się do światowego finału, którego ideą jest umożliwienie graczom o różnym poziomie sportowym rywalizacji z golfistami o podobnych umiejętnościach. Za rok jubileuszowa dwudziesta edycja World Golfers Championship.

Pomysłodawcą i założycielem takiej ogólnoświatowej formy rozgrywek był Sven Tumba Johansson – legenda szwedzkiego sportu. Zmarły w 2011 roku sportowiec, który reprezentował swą ojczyznę w hokeju, piłce nożnej i golfie, przekonany był, że każdy golfista może zostać handicapowym mistrzem świata. Taką właśnie szansę dostają zwycięzcy narodowych eliminacji, którzy zdobywszy miano reprezentanta swojego kraju, mogą wywalczyć tytuł mistrza w światowym finale World Golfers Championship.