Zamknij wyszukiwarkę
Zaloguj się
Zaloguj się do konta golfisty

2017 ESGA Championship & Cup Poland zakończony

W piątek, 22 czerwca zakończył się turniej seniorów zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Golfa Seniorów (ESGA) – ESGA Championship & Cup. Zawody zgromadziły najlepszych graczy w wieku 55+ z dwudziestu trzech europejskich seniorskich stowarzyszeń. Miejscem rywalizacji były Sierra GC, Postołowo GC oraz Tokary GC.

„W sumie, razem z osobami towarzyszącymi, gościliśmy ok.370 osób. To największa frekwencja w historii tych zawodów” – powiedział prezes Polskiego Stowarzyszenia Golfa Seniorów, Bogusław Bil.

Na polu Sierra GC odbyła się rywalizacja w formacie netto (Cup), a w Postołowie – brutto (Championship). Natomiast Tokary GC były gospodarzem środowych zmagań „Presidents & Ladies Cup” dedykowanych oficjelom ESGA, prezydentom federacji oraz towarzyszącym im paniom.

W wyniku trzydniowej rywalizacji drużynowymi zwycięzcami w formacie netto zostali Portugalczycy (841). O 13 uderzeń więcej zgromadzili Węgrzy plasujący się na drugiej pozycji, a ostatni stopień podium przypadł zawodnikom ze Słowacji (872).

W Postołowie (brutto) triumfowała reprezentacja z Wielkiej Brytanii z sumą 896 uderzeń. W drużynowym wyścigu pokonali Włochów (910) oraz Finów (929).

W obu turniejach polska reprezentacja zajęła 11 miejsce. Jak przyznaje Bil, jest się z czego cieszyć:

„Należy odnotować to jako największy sukces sportowy w naszych dotychczasowych występach. Jedenaste miejsce to idealny środek stawki. Tym bardziej cieszy fakt, że w tyle pozostawiliśmy wiele krajów z bogatą tradycją golfową”.

Zawody uwzględniały także klasyfikację indywidualną, w której zwyciężyli w netto – Gregor Dalrymple z Luksemburga (202) oraz w brutto – Włoch Lorenzo Santori (222). Wśród Polaków najlepiej wypadli Lech Sokołowski, Errol Mills i Henryk Konopka w klasyfikacji brutto oraz Grzegorz Zieliński, Paweł Grzelak i Janusz Kotynia w klasyfikacji netto.

„To głównie oni przyczynili się do tak dobrego wyniku drużyn, a gratulacje należą się wszystkim naszym reprezentantom za wkład do wyniku obu drużyn” – dodał prezes PSGS.

Jednak szczególne podziękowania prezes PSGS skierował do właścicieli pól: „W imieniu swoim i moich kolegów chciałem podziękować panom Williamowi Siwkowi, Tadeuszowi Siek oraz Tadeuszowi Pospiesznemu za udostępnienie pól, a obsłudze obiektów za doskonałe ich przygotowanie do tegorocznej rywalizacji. Opinie wszystkich golfistów dotyczące stanu pól oraz polskiej gościnności były bardzo pozytywne i wielu zawodników zadeklarowało ponowne odwiedzenie pomorskich obiektów”.

Turniej President’s and Ladies dodatkowy (w formacie Stableford Netto) rozegrany został na polu Tokary Golf Club. Pierwsze trzy miejsca w kategorii Prezydentów zajęli Bogusław Bil (PSGS – Polska) – 38, Helge Wanagen (ESGA – Norwegia) – 38, Henry Gran (ESGA – Islandia) – 37.

„Szczególnie godny odnotowania jest udział w turnieju honorowego członka PSGS – Czesława Romankiewicza. Pan Czesław skończył w tym roku 92 lata, a pokonał wielu zdecydowanie młodszych kolegów plasując się w środku stawki i uzyskując 30 punktów. Brawo panie Czesławie” – powiedział Bogusław Bil.

Wkategorii kobiet zwyciężyła Beata Zielińska (Polska) – 37 pkt. Tuż za nią uplasowała się Elizabeth Boduarsdottir (Islandia) – 36 pkt., a na trzecim miejscu stanęła Itanna Barra Gudjonsdottir – Islandia – 35 pkt.

W przyszłym roku, trzydziesty siódmy turniej ESGA 2018 Championship and Cup +55, odbędzie się na polach golfowych w Finlandii.