Sukces Meronka – trzecie miejsce w Tenerife Open!

Adrian Meronk zajął dzielone trzecie miejsce w turnieju Tenerife Open z cyklu European Tour. To drugi najlepszy wynik w karierze 27-letniego gracza, a co za tym idzie w historii polskiego golfa. W niedzielę na kanaryjskim polu Golf Costa Adeje triumfował Dean Burmester z RPA.

31-letni Południowoafrykańczyk wygrał sumą -25 po czterech rundach, zaliczając drugie w karierze zwycięstwo w pierwszej europejskiej lidze zawodowej. W finałowej rozgrywce pokazał świetną formę, wykonując jedynie 62 uderzenia, a przewaga, jaką pod koniec notował, pozwoliła mu z luzem i uśmiechem wchodzić za osiemnasty green, za którym czekali już jego rodacy z szampanem.

Po licznych przetasowaniach w trakcie rundy, drugie miejsce z sumą -20 wywalczył „rzutem na taśmę” Niemiec Nicolai von Dellingshausen, znany krajowym miłośnikom golfa z triumfu podczas Sierra Polish Open 2017. Choć zaczynał jako lider, potem spadał na niższe pozycje, a finalnie, dosłownie puttem na osiemnastce, udało mu się „zepchnąć” Meronka z drugiego miejsca (które Polak długo utrzymywał) i samodzielnie zostać na tej pozycji.

Reprezentant Polski na karcie zapisał łącznie -19 (kolejne rundy na 68, 65, 65, 67 „strzałów”), w finałową niedzielę pokazując świetny poziom gry szczególnie na pierwszych dziewięciu dołkach, które pokonał na -4. Na drugiej dziewiątce piękne birdie na trzynastce, gdzie jedynie centymetrów zabrakło do eagla. Obserwatorów transmisji w Golf Channel Polska w wielkie emocje wprawiały zapewne wielokrotne bezpośrednie ataki na flagę. Podobnie jak wspaniały wczorajszy tee shot na 10. dołku, dzisiaj też kończyły się one na centymetry od dołka. Podobnie jak w trzeciej rundzie, również w finale, zdarzył się bogey na szesnastce, ale Adrian pokazał tam perfekcyjną technikę wyjścia z bunkra – piłka, która była głęboko wbita w piach, po fenomenalnym uderzeniu, powędrowała pod sam dołek.

Trzecie miejsce, które Meronk podzielił z Finem Kalle Samooją, to drugi najlepszy wynik w jego karierze. W listopadzie ubiegłego roku Polak rozpoczynał finałową rundę rozgrywanego w RPA turnieju Alfred Dunhill Championship z pozycji lidera, a ostatecznie zajął tam drugie miejsce, dzielone z trójką innych golfistów.

Tenerife Open to drugie zawody tzw. Canary Island Swing. W zmodyfikowanym przez pandemię kalendarzu European Tour znalazły się trzy turnieje z rzędu rozgrywane na hiszpańskich wyspach. Rywalizację na Kanarach rozpoczął Gran Canaria Lopesan Open, gdzie po czterech kolejnych rundach na 67, 68, 66 i 64 uderzenia, zakończonych łącznym wynikiem -15, Meronk zajął dzielone 15. miejsce.

Po występie na Teneryfie zapewni sobie znaczny awans w rankingu Race to Dubai, umacniając również swoje szanse na udział w igrzyskach olimpijskich.

Kolejnym eventem rozgrywanym na atlantyckim archipelagu będzie Canary Island Championship, zaplanowany na 6-9 maja, a po nim wyżej punktowany Betfred British Masters (12-15 maja na polu Belfry koło Birmingham).