Zamknij wyszukiwarkę
Zaloguj się
Zaloguj się do konta golfisty

European Young Masters – triumf Niemców, Polacy na 16 miejscu

Reprezentacja Polski w składzie: Jan Branicki, Kleopatra Kozakiewicz (obydwoje Kalinowe Pola GC), Matylda Krawczyńska (Rosa Private GC) i Maciej Janusiewicz (Śląski KG) zajęła 16. miejsce w zawodach European Young Masters – mistrzostwach Europy do lat 16.

Z Finlandii wracamy w bardzo dobrych nastrojach, z kolejnymi cennymi doświadczeniami i wielkimi nadziejami na przyszłość. Oczywiście mieliśmy nadzieję na trochę lepszy rezultat, ale obiektywnie patrząc możemy być zadowoleni” – skomentował trener Sebastian Grudzień.

Klasyfikację zespołową zdominowali po raz trzeci z rzędu Niemcy, triumfując po trzech rundach stroke play wynikiem -18. Na drugim znaleźli się Hiszpanie (-11), na trzecim team Francji (-10). Do wyniku wliczano trzy najlepsze rezultaty indywidualne z czterech, z każdego dnia.

W klasyfikacji indywidualnej najwyżej z Polaków uplasowała się Krawczyńska. Suma +12 (80, 74, 74) dała jej dzielone ze Szwajcarką 18. miejsce wśród dziewcząt. Kozakiewcz zajęła 22. pozycję, notując +15 (75, 80, 76). Wygrała Niemka Helen Briem -11.

Wśród chłopców Branicki uplasował się na dzielonym 31. miejscu z sumą +14 (82, 78, 70). Janusiewicz zajął 46. pozycję, zapisując na karcie +29 (82, 84, 79). Triumfował Hiszpan Jorge Hao Siyuan rezultatem -9.

Bardzo się cieszę zwłaszcza z gry i rezultatów w rundzie finałowej. Cała drużyna zagrała bardzo solidnie, a Janek wykręcił jeden z najlepszych wyników dnia (-2), czym poprawił swoją życiówkę. Pokazuje to tylko jak ogromny drzemie w nim potencjał” – ocenił szkoleniowiec.

Za indywidualny występ pochwalił zwłaszcza Krawczyńską: „Pomimo nie najlepszego startu w pierwszej rundzie przez cały turniej grała bardzo równo i konsekwentnie realizowała plan, który sobie założyła. Turniej ukończyła na 18 miejscu, pokonując tym samym wiele mocnych rywalek, m.in. mistrzynię Hiszpanii juniorek”.

Podczas zawodów, z udziałem 26 ekip, obowiązywała „turniejowa bańka”. Czyli poza grą na polu, uczestnikom wolno było przebywać jedynie w hotelu.

Poziom turnieju był bardzo wysoki. Na pewno wyższy niż w zeszłym roku, co widać po wynikach i ilości drużyn. Udało się pokonać kilka mocnych ekip z krajów o znacznie bogatszych golfowych tradycjach i z większym potencjałem ilościowym, m.in. gospodarzy turnieju Finlandię czy Portugalię. To bardzo optymistyczne, że możemy poważnie rywalizować z takimi krajami, bo porównując liczbę obiektów i golfistów w kraju to trzeba powiedzieć szczerze, że jesteśmy jeszcze daleko w tyle” – podsumował.

Areną zmagań było pole w Vierumäki Golf Resort, oddalone o ok. 30 km od słynącego z organizacji zawodów narciarskich miasta Lahti. Obiekt golfowy leży na skraju Pojezierza Fińskiego. Otwarte w 2006 roku pole Cooke (od nazwiska projektanta Grahama Cooke’a) to obiekt mistrzowski, ale zaprojektowany tak, by radość gry mogli czerpać wszyscy gracze, niezależnie od poziomu umiejętności.

W ubiegłym roku, gdy European Young Masters odbywał się w Czechach, Polacy w składzie Maja Ambroziak (Mazury G&CC), Bernadien van Zutphen-Lipińska (KG Lisia Polana), Maciej Janusiewicz (Śląski KG) i Patrik Fassero Gamba (Binowo GC) zajęli 12. miejsce. Klasyfikację zespołową zdominowali Niemcy, triumfując po trzech rundach stroke play wynikiem -10. W klasyfikacji indywidualnej najwyżej z Polaków uplasował się Janusiewicz. Suma +11 (79, 74, 74) dała mu dzielone 19. miejsce wśród chłopców.