Dobra passa Meronka: szósty w Soudal Open

am

Kolejny świetny występ Adriana Meronka za nami i kolejny turniej cyklu DP World Tour, który Polak wieńczy w czołowej dziesiątce. W niedzielę w rozegranym w Belgii Soudal Open zajął szóste miejsce, umacniając swoją pozycję w rankingu pierwszej europejskiej ligi zawodowej.

Po czterech dniach zmagań w Rinkven International GC koło Antwerpii triumfował Anglik Sam Horsfield. W kolejnych dniach zanotował 65, 69, 69 i 68 uderzeń. Suma -13 dała 25-latkowi z Manchesteru upragniony, trzeci w karierze triumf w cyklu nazywanym wcześniej European Tour.

Drugim miejscem podzieli się Nowozelandczyk Ryan Fox i Niemiec Yannik Paul – obaj zwieńczyli zawody z rezultatem -11. Za nimi, z -10 na koncie, uplasowali się Amerykanin Chase Hanna i Oliver Bekker z RPA, a potem już Adrian Meronk, z -9 na karcie.

Najlepszy polski golfista miał fantastyczny początek – rywalizację w Belgii rozpoczął od 66 uderzeń, po niemal bezbłędnej rundzie. Pod koniec dnia miał tylko jedno uderzenie straty do liderów, którymi wówczas byli Anglicy: Dale Whitnell, Callum Shinkwin i Sam Horsfield.

Meronk dzielił zatem czwartą pozycję z Paulem Yannikiem i Szwedem Alexandrem Bjorkiem, z którym grał we flighcie przez pierwsze dwa dni. W piątek 70 strzałów i rezultat -6 plasujący go na dzielonym miejscu szóstym. Sobota ciut słabsza – 72 uderzenia i spadek na pozycję T21. Słoneczną finałową niedzielę biało-czerwony gracz zaczynał zatem z sześcioma uderzeń do lidera, którym był Ryan Fox.

W finale Meronk pokazał, że nawet z takiej pozycji jest w stanie wywalczyć mocny awans w tabeli. Przez jakiś czas nazwisko Polaka plasowało się w topowej trójce, a ostatecznie 67 uderzeń w finale, a co za tym idzie ostateczny rezultat 275 (-9 wobec par) uplasował się na samodzielnym szóstym miejscu.

Sensacją turnieju stał się 14-letni Ukrainiec Lev Grinberg – urodzony w Kijowie, mieszkający potem w Belgii, a następnie trenujący golfa w USA. W piątek ten młody talent został drugim najmłodszym graczem, który przeszedł przez cuta w turnieju DP World Tour. Startując jako amator, ten zawodowy turniej, zakończył na 64 miejscu.

Rinkven to malowniczy 36-dołkowy obiekt w parkowym stylu, który był areną turniejów European Tour w 2018 i 2019 roku. W 2021 roku toczył się tam turniej kobiet LET Access Tour. Na terenie klubu znajdują się dwa pola: North – o długości 6124 metrów par 72 oraz South – 5986 metrów, par 71. Podczas Soundal Open uczestnicy mieli do pokonania 9 dołków pola południowego i 9 północnego.