Seniorzy i seniorki po drużynowych mistrzostwach Europy

whatsapp image 2022 09 04 at 18.29.54

Między 30 sierpnia a 3 września w Słowenii rozegrane zostały drużynowe mistrzostwa Europy seniorek, a w Estonii rywalizowali seniorzy. W czempionacie kobiet zwyciężyły Niemki, a u mężczyzn triumfowali Szwedzi. Obie krajowe reprezentacje uplasowały się 19. miejscu.

DME seniorek odbyły się na malowniczym polu Golf Arboretum koło Lublany. Drużyny rozegrały dwa dni stroakeplay i  3 rundy matchplay. Po dwóch dniach rozgrywki indywidualnej na prowadzenie wysunęły się Hiszpanki, na drugim miejscu plasowały się Niemki, a ostatnie miejsce na podium należało do Angielek. Polki po rundach stroakeplay zajmowały 18.pozycję.

Pierwsza runda meczów zaowocowała dużymi przetasowaniami, ponieważ zarówno Hiszpanki, jak i Angielki odpadły z walki o finał.  Ostatecznie zwyciężyły Niemki, na drugim miejscu znalazły się Szwedki, a brąz zdobyły Irlandki.

Polki startujące w składzie: Dorota Ciesielska  (Royal Golf Club Wilanów) w roli kapitanki, Ewa Geritz (Sobienie Królewskie Golf & Country Club), Rhea Wiatr (SPACE Golf & Friends Club), Sławomira Konieczna (Gorzowski Klub Golfowy Zawarcie), Iwona Sławińska-Zamirowska (Gradi Golf Club), Beata Schmidt (Toya Golf) zakończyły rywalizację na 19. pozycji.

Pole trudne i wąskie o dużych różnicach wysokości. Nasze zawodniczy grały na nim po raz pierwszy, w odróżnieniu od innych drużyn które odwiedziły pole wielokrotnie w przygotowaniach do mistrzostw. Ostatniego dnia rozegrałyśmy mecze ze Słowenkami – dla wielu z nich było to ich rodzinne pole” – powiedziała Dorota Ciesielska.

Seniorzy swój czempionat rozgrywali na pięknym Estonian Golf & Country Club. Zwycięstwo w turnieju zapewnili sobie świetną grą Szwedzi, tuż za nimi na drugiej pozycji uplasowali się Anglicy, a trzecie miejsce należało do Irlandczyków. Polska reprezentacja w składzie: kapitan Paweł Wyrzykowski (Golf Park Józefów), Bogdan Bigus (Business Golf Club), Grzegorz Gawroński (Black Water Links Golf Club), Janusz Stokłosa (Business Golf Club), Tomasz Szoplik (Olympic Golf Club), Andrzej Dec (Business Golf Club) kolejny rok z rzędu uplasowała się na 19. miejscu.

W finale grupy C zajęli trzecie miejsce, wygrywając z drużyną Słowacji 3.5 do 1.5.

To był świetnie zorganizowany turniej. Długie i lesiste pole nad Zatoką Fińską, silny, zimny wiatr od morza i gęsty rough dawały iście skandynawskie wrażenie. Nic dziwnego zatem, że o medale grały trzy reprezentacje z Wysp Brytyjskich i finalny zwycięzca – Szwecja” – opowiadał po turnieju kapitan Paweł Wyrzykowski, który był zadowolony z formy drużyny, ale jednak pojawił się lekki niedosyt.

Zagraliśmy solidny turniej, aczkolwiek nie udało nam się zrealizować ambitnego planu walki o TOP16. Powtórzyliśmy osiągnięcie sprzed roku – kończąc na 19. miejscu. Mieliśmy świetną, zespołową atmosferę: wzajemne wsparcie w meczach, ale i wiele pozytywnych rozmów po golfie. Wszyscy mocno żałujemy przegranej dogrywki z Luksemburgiem, ale z drugiej strony – pokonaliśmy w ostatnim dniu Słowację, która przed rokiem uplasowała się wyżej niż my. Na razie, czujemy, że zbliżamy się sportowo do krajów, gdzie dzisiejsi seniorzy zaczynali grać jako dzieci, a nie jak my – po czterdziestce. Wśród krajów o podobnym rodowodzie golfa ustępujemy, póki co, jeszcze tylko Czechom, ale mamy ich już w zasięgu” – podsumował.

Dodał, że wynik jest na miarę możliwości zespołu.

Jestem też bardzo zadowolony z wielu godzin twórczych rozmów i komentarzy członków drużyny dotyczących wyzwań i bolączek Polskiego Golfa. Jako wiceprezes nowego zarządu PZG czuję  się realnym reprezentantem środowiska polskich golfistów i bardzo cenię opinie wyważonych i respektowanych golfistów, reprezentantów Polski seniorów. W imieniu drużyny, dziękuję za wiele wyrazów wsparcia środowiska golfistów i mam nadzieję na dalszą poprawę standingu drużyny w przyszłości” – mówił.

Zawodnik z najlepszym wynikiem brutto Bogdan Bigus tak wypowiadał się o polu:

Pole EGCC jest długie i wymagające. Jest tam wprawdzie w miarę szeroka przestrzeń pomiędzy drzewami na długie uderzenia, ale fairway stanowi tylko ok. 30% tej szerokości. Po bokach jest gęsty i mokry rough, z którego atak na green wymaga dobrego przygotowania siłowego i  technicznego. Co więcej – gęsty rough otacza greeny, wymuszając często trudne precyzyjne uderzenia chip i pitch. Greeny rozległe  i pofałdowane były w bardzo dobrym stanie i dobry putt zależał od umiejętności zawodnika. Silny wiatr z częstymi i zmiennymi podmuchami oraz temperatura ok 3-12°C potęgowały skalę trudności” – opisywał.

Jestem w miarę zadowolony ze swojej gry, aczkolwiek odczuwam lekkie niezadowolenie z porażki zespołu z Luksemburgiem (przyp. red.: 2:3 po dogrywce), co spowodowało jedynie możliwość walki o powtórzenie wyniku z 2021, czyli miejsce 19, które po wygranej ze Słowacją udało nam się finalnie zająć. Jako drużyna musimy jednak poprawić poziom gry aż o 3-4 uderzenia średnio na rundę na zawodnika, aby marzyć o wejściu do pierwszej europejskiej szesnastki” – podsumował Bigus.