2022 rok w Polskim Golfie – momenty warte odnotowania

polski golf

Setki turniejów, dziesiątki wywalczonych medali, sukcesy biało-czerwonych, o jakich wcześniej trudno było marzyć. Jaki był mijający rok dla Polskiego Golfa? Oto chronologiczny zbiór najważniejszych wydarzeń i momentów, które warto zapamiętać.

Styczeń
Tradycyjnie początek roku to początek sezonu w ligach zawodowych.
Rok zaczął się bardzo obiecująco dla Adriana Meronka – po rywalizacji w Abu Dhabi, stanął przed szansą na zwycięstwo w Dubai Desert Classic. Ostatecznie zmagania w Emirates GC zakończył na czwartym dzielonym miejscu, co było najlepszym z jego występów w Rolex Series.

Luty
W lutym do rywalizacji w Challenge Tour, po zimowej przerwie, wrócił Mateusz Gradecki, a początek roku oznaczał dla drugiego najlepszego polskiego zawodowca szereg turniejów w Afryce.
Tymczasem w tureckim Belek triumf zaliczyła Matylda Krawczyńska – zwyciężyła w Golf Mad Junior Open 2022. Nina Pitsch zajęła tam drugie miejsce w gronie dziewcząt poniżej 16 roku życia.
24 lutego – ze względu na wybuch wojny w Ukrainie – świat sportu zamarł, a szereg organizacji i golfistów zaangażowało się w pomoc uchodźcom.

Marzec
Gradecki rywalizował w Kenii, Meronk w RPA, aby chwilę później stanąć przed kolejną szansą na swoje pierwsze zwycięstwo w DP World Tour. Przed finałem Commercial Bank Qatar Masters, czołowy polski golfista zajmował współdzielone pierwsze miejsce, a ostatecznie uplasował się w Doha GC na trzeciej pozycji.

Kwiecień
Tydzień później nie mniej emocji przyniósł występ Gradiego w RPA – został triumfatorem Limpopo Championship, notując swój największy sukces w dotychczasowej karierze zawodowej.

W połowie miesiąca Kinga Kuśmierska zajęła drugie miejsce w Malta Junior Open, w kategorii dziewcząt do lat 18, a dziesięć dni później zaliczyła świetny występ w R&A Girls U16 Amateur Championship. Po trzech dniach rywalizacji w Birmingham zajęła trzecie miejsce, choć niewiele dzieliło ją od triumfu.
Matylda Krawczyńska zwyciężyła natomiast w Slovak Match Play Amateur Championship. Na podium słowackich mistrzostw znalazł się także Maciej Janusiewicz.

Maj
Majówka godna zapamiętania, a to za sprawą kolejnego podium Meronka – zajął dzielone trzecie miejsce w Catalunya Championship, rozegranym na słynnym Stadium Course w PGA Catalunya. Dobra passa trwała dalej – 15 maja znowu Polak finiszował w czołówce, zajmując w Soudal Open szóste miejsce, a dwa tygodnie później znów trzecie miejsce, tym razem w Dutch Open.

Nina Pitsch finszowała druga w Nyílt Magyar Kupa, czyli Hungarian Open Cup.

Triumfatorami mistrzostw Polski match play, które otworzyły sezon mistrzowski, zostali Natalia Michaś i Alejandro Pedryc. W równolegle rozegranym na polu Gradi GC czempionacie juniorów zwyciężyli Nikolas Tymiński i Maja Ambroziak.

30 maja Radosław Frańczak został nowym prezesem PZG, przejmując stery od Marka Michałowskiego. Podczas walnego zgromadzenia delegatów, pokonał drugiego kandydata – Tomasza Wojaka. Dobrą wróżbą dla nowego zarządu stał się fakt, że tego dnia Meronk jako pierwszy Polak awansował do czołowej „100” światowego rankingu.

Czerwiec
Czerwiec zaczął się od MMP w Postołowie. Trzeci rok z rzędu międzynarodowym mistrzem kraju został Alejandro Pedryc, a wśród kobiet tytuł wywalczyła Dorota Zalewska.

Dobry występ w odbywających się w Estonii mistrzostwach Europy seniorów zaliczył Bogdan Bigus – zajął dzielone 26. miejsce, natomiast międzynarodowymi mistrzami Polski seniorów zostali Czech Petr Chajda i Rhea Wiatr.

Niemiec Michael Hirmer zwyciężył w rozgrywanym w lidze Pro Golf Tour turnieju Gradi Polish Open – otwartych międzynarodowych mistrzostwach Polski, natomiast Zalewska zwyciężyła w German Int‍ernational Ladies Amateur Championship, zostając międzynarodową mistrzynią Niemiec.

Z medalami wróciły też Polki z juniorskich mistrzostw Słowacji – Kinga Kuśmierska zwyciężyła w gronie dziewcząt do lat 16, Matylda Krawczyńska była tam druga, a Maja Ambroziak druga w U18, zajmując równolegle trzecie miejsce w damskiej kategorii open.

Lipiec
3 lipca stało się przełomową datą, a marzenia faktem – Meronk zwyciężył w Horizon Irish Open, zaliczając swój premierowy triumf w cyklu DP World Tour. Po świetnych wcześniejszych rundach w irlandzkim Mount Juliet Estate, fantastycznym trzecim dniu, po którym objął samodzielne prowadzenie, w finałową niedzielę zaliczył wystrzałowy finisz.
W tym samym miesiącu zadebiutował w wielkoszlemowym The Open, zajmując pozycję T42.

Tempa nie zwalniał Gradecki – 24 lipca finiszował drugi w Big Green Egg German Challenge. Po rywalizacji w Wittelsbacher Golfclub był o krok od zwycięstwa, jednak na drugim dołku dogrywki zwyciężył Hiszpan Alejandro del Rey.

Świetnie spisali się kadrowicze rywalizujący w DME. Reprezentacja w składzie: Łukasz Bogusz, Gustaw Kawęcki, Tristan Kolasiński, Konstanty Łuczak, Maciej Janusiewicz i Jan Branicki zajęła czwarte miejsce w drugiej dywizji drużynowych mistrzostw Europy juniorów. W równolegle rozegranych w bułgarskim Pravets DME mężczyzn, również dywizji 2, Alejandro Pedryc, Michał Bargenda, Andrzej Wierzba jr, Jakub Dymecki oraz Bartosz Bogusz i Marcin Bogusz wywalczyli miejsce trzecie.

W pierwszej mistrzowskiej lidze wystartowały kadrowiczki. Team stworzony przez Maję Ambroziak, Kingę Kuśmierską, Ninę Pitsch, Matyldę Krawczyńską, Dorotę Zalewską i Nicole Polivchak występ w DME kobiet, w walijskim Conwy GC, zwieńczył na 19. miejscu.

Dobry start zaliczyła Zalewska w rozegranych we Francji mistrzostwach Europy amatorek, finiszując na T48.

Sobienie Królewskie G&CC obroniły tytuł klubowego mistrza kraju mężczyzn, a klubowym mistrzem Polski kobiet została Armada GC.

Istotne było też oficjalne otwarcie Black Water Links. Pole w podpoznańskiej miejscowości Rumianek, stało się kolejnym 18-dołkowym obiektem na golfowej mapie kraju.

Sierpień
Rewelacyjnie spisały się Polki w drużynowych mistrzostwach świata. Po czterech dniach zmagań w Esprito Santo Trophy, rozegranym na podparyskich polach Saint-Nom-la-Bretèche i Le Golf National, Dorota Zalewska, Maja Ambroziak i Kinga Kuśmierska zajęły 23. miejsce.

Mistrzynią Polski juniorek, po turnieju w Kraków Valley, została Matylda Krawczyńska, a u juniorów triumfował Jan Branicki. W MP mid-amatorów zwyciężył Jan Szmidt jr, natomiast Michał Bargenda wygrał mistrzostwa zawodników kat. 19-25.

Wrzesień
Nieco poniżej oczekiwań zaprezentowali się za to Polacy w DMŚ. Reprezentacja w składzie Alejandro Pedryc, Andrzej Wierzba oraz Jakub Dymecki zakończyła Eisenhower Trophy na T52.

Audi Junior Tour Masters podsumował cykl rozgrywek juniorskich. Finałowy turniej należał do reprezentującego Hiszpanię Ivana Ponsdomenecha, natomiast Klubowy Puchar Polski Juniorów ponownie zdobyła Armada.
Podczas turnieju na Lisiej Polanie odbyła się konferencja „Narodowy Program Rozwoju Juniorów – od sekcji juniorskiej do igrzysk olimpijskich”.

Październik
W walce o klubowy Puchar Europy kobiet reprezentacja Armady (Kinga Kuśmierska, Anna Grzywocz i Nina Pitsch) zajęła 12. miejsce. Gospodarzem był słoweński CUBO Golf.

Debiut w PGA Tour zaliczył Meronk, za sprawą udziału w Butterfield Bermuda Championship.

Listopad
Świetnie zaprezentowała się Kozakiewicz w mistrzostwach Hiszpanii, zajmując 15. miejsce. Kuśmierska i Ambroziak zakończyły występ w pierwszej trzydziestce.

Gradecki zamykał za to sezon w Challenge Tour, zajmując w finale ligi (Rolex Challenge Tour Grand Final) 18. miejsce. Pozycji 21. w rankingu cyklu nie zapewniła mu pełnej karty na DP World Tour, ale pozwoliła na szereg startów w turniejach wyższej rangi. Jeszcze w listopadzie zadebiutował w DP World Tour, biorąc udział w Joburg Open.

Również sezon DP World Tour 2022 dobiegał końca. W finałowym DP World Tour Championship w Dubaju Meronk zajął siódme miejsce, wskakując na ósmą lokatę rankingu ligi, a chwilę później dostając powołanie do reprezentacji Europy kontynentalnej w Hero Cup.

Natomiast Leszek Rogala wywalczył medal rozegranego w Kuala Lumpur światowego finału World Amateur Golfers Championship, zajmując trzecie miejsce w kategorii handicapowej 16-20 tych popularnych w kilkudziesięciu krajach świata rozgrywek amatorów.

Grudzień
Meronk zwyciężył w ISPS Handa Australian Open, potwierdzając swoje miejsce w światowej czołówce.
Chwilę później dostał wymarzony prezent: 48. miejsce w OWGR i zaproszenie do udziału w The Masters, czyli najtrudniejszym z Wielkich Szlemów.